Zakup mieszkania czy domu nie jest taki prosty! Zobacz na co warto zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości. Nasze porady są adekwatne zarówno do rynku wtórnego jak i pierwotnego.

Notariusz jest niezbędny! Notariusz Notus Katowice radzi

Obie strony powinny mieć wszystkie niezbędne dokumenty, m.in. wyciągi z banku w przypadku brania kredytu lub posiadania hipotek, odpisy z rejestru gruntów i księgi wieczystej, wypisy z kartoteki lokalnej czy wyrys z mapy geodezyjnej. Następnie przystępuje się do sporządzenia aktu notarialnego. Kilkukrotnie jest czytany, dzięki czemu obydwie strony mogą zgłosić swoje uwagi, a notariusz nanieść zmiany. Jest to bardzo ważny moment, dlatego warto jest poświęcić swój czas na bardzo dokładne przejrzenie aktu przed jego zaakceptowaniem.

Gdzie szukać nieruchomość na wynajem?

Jeśli chcesz zainwestować i mieć duże zyski z przyszłego wynajmu, musisz zastanowić się nad lokalizacją – może być w dużym mieście lub miejscowości turystycznej. Gdzie znaleźć najlepsze apartamenty? Zakopane! Sprzedaż i kupno w tym regionie są dość konkurencyjne, a ceny są wysokie. Ale jeśli masz odpowiedni budżet, rozważ tę inwestycję!

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dokładnie obejrzyj lokal i budynek! Jednym z najpopularniejszych błędów jest złe oszacowanie nakładów remontowych. Pozornie atrakcyjna cena może skrywać duże wydatki, które można łatwo przeoczyć – np. wymianę instalacji elektrycznej czy wodociągowej, a to już jest większy koszt.

Drugim ważnym aspektem jest stan prawny mieszkania. Jeśli jest nieuregulowany, przenoszenie dokumentów własności może być utrudnione, a bank nie będzie chciał udzielić kredytu. Taka transakcja przeciąga się w czasie, dlatego nie jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które chcą nabyć mieszkanie czy dom szybko i bezproblemowo.

A może rynek pierwotny?

Nowe mieszkanie od dewelopera ma wiele zalet, ale też i wad. Na początek, umowę sprzedaży często podpisujemy zanim jeszcze budynek zostanie wybudowany. Musimy opierać się na planach i wizualizacjach i nie zawsze możemy oszacować jak będzie wyglądać po ukończeniu, przeanalizować naturalnego światła czy panoramy z okien. Zaletą jednak jest to, że możemy urządzić go całkowicie według naszych upodobań – albo osobno, albo współpracując z deweloperem. Sprawia to wielki komfort z zamieszkania w „wymarzonym” budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *